Latest news

9 / 3 / 2015MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA; Autor: Alexandra Alvarová - sekretariát KDU-ČSL

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace navštívil 4Medical Innovations Ostrava

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, navštívil v sobotu 7. března nově vybudovaný biotechnologický park 4Medical Innovations Ostrava.

Read more >>

26 / 1 / 2015Regenerativní medicína je cestou do vesmíru lidského stvoření; Zdroj: www.stopamputacim.cz

Regenerativní medicína je cestou do vesmíru lidského stvoření

Ve zdravém lidském těle je 75 triliónů buněk, z nichž většina nese genetickou informaci. Ta je prakticky jedinečná pro každý organismus a je v ní zapsáno vše podstatné pro to, aby tento živý tvor správně fungoval. Regenerativní medicína se zjednodušeně řečeno snaží tuto informaci přečíst a zpracovat a díky tomu je nebo v budoucnu bude schopna opravit, nahradit nebo zlepšit tkáně i další části lidského těla. Dnes už umíme bezpečně vytvářet kapiláry při léčbě nedokrvení končetiny a diabetické nohy, vyrobit kloubní chrupavky při různých onemocněních zejména kolenních kloubů, léčíme některé typy leukémií a zánětlivých onemocnění. V budoucnosti se pak dočkáme například léčby srdce po infarktu, léčby Parkinsonovy nemoci, popálenin nebo úplných náhrad části lidského těla jako například průdušnice, střeva nebo močového měchýře.

Read more >>

6 / 1 / 2015ODBORNÁ PUBLIKACE: Successful three-year outcome in a patient with allogenous sternal bone graft in the treatment of massive post-sternotomy defects

ODBORNÁ PUBLIKACE: Successful three-year outcome in a patient with allogenous sternal bone graft in the treatment of massive post-sternotomy defects

Název: Successful three-year outcome in a patient with allogenous sternal bone graft in the treatment of massive post-sternotomy defects

Read more >>

22 / 12 / 2014Průlom v léčbě kmenovými buňkami: první souhlas Evropské lékové agentury

Průlom v léčbě kmenovými buňkami: první souhlas Evropské lékové agentury

(Zdravotnický deník, 21. 12. 2014) Evropská léková agentura (EMA) poprvé schválila použití kmenových buněk v klinické praxi, tedy mimo experiment. Jedná se o produkt nazvaný Holoclar, který je určen k léčbě vzácného onemocnění očí. V odborné veřejnosti je považován krok evropského úřadu za průlom, který otevírá dveře dalším terapiím, v nichž se kmenové buňky používají.

Read more >>

19 / 12 / 2014

PF 2015

Merry Christmas and a Happy New Year 2015 from National Cell and Tissue Centre!

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2015 přeje tým Národního Centra Tkání a Buněk!

Read more >>

17 / 12 / 2014(Video) Léčba kmenovými buňkami pro diabetiky je na dobré cestě

(Video) Léčba kmenovými buňkami pro diabetiky je na dobré cestě

(Briefing MZČR po semináři k problematice kmenových buněk) V úterý 16. 12. 2014 se na Ministerstvu zdravotnictví sešla široká odborná společnost k debatě na odborném semináři k problematice transplantace kmenových buněk kostní dřeně při kritické ischemii dolní končetiny. Diabetici ohrožení amputací nohy by se, podle závěrů odborníků, mohli v ČR léčit za pomoci kmenových buněk, a to z prostředků veřejného zdravotního pojištění, už v průběhu roku 2015.

Read more >>

14 / 12 / 2014Léčbě cukrovky kmenovými buňkami hrozí kolaps! Proč?

Léčbě cukrovky kmenovými buňkami hrozí kolaps! Proč?

(TN.cz, 14. 12. 2014) Čeští lékaři bijí na poplach. Tisícům lidí, kteří trpí pokročilým stádiem cukrovky, totiž hrozí amputace. Důvodem je, že na léčbu nejsou peníze. Pro řadu nemocných je poslední záchranou transplantace kmenových buněk. Tu ale pojišťovny nehradí a peníze z grantů rychle docházejí.

Read more >>

12 / 12 / 2014

Kdy bude vyřešen problém s léčbou kmenovými buňkami?

Zajímavý názor českých politiků na dostupnost moderních léčebných metod využívajících kmenové buňky, specificky v léčbě ischemie dolní končetiny, tzv. diabetické nohy.

Read more >>

5 / 12 / 2014Austrálie: Dětská mozková obrna (DMO) a vlastní pupečníková krev – klinické testy startují

Austrálie: Dětská mozková obrna (DMO) a vlastní pupečníková krev – klinické testy startují

Dlouho očekávaná experimentální klinická studie poskytne v některých ohledech zcela unikátní poznatky o bezpečnosti a účinnosti využití kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve při regeneraci poškození mozku, které vede k mozkové obrně (dětská mozková obrna, DMO).

Read more >>

4 / 12 / 2014(Video) O 4Medical Innovations Ostrava s Jakubem Schůrkem, členem představenstva PrimeCell Therapeutics

(Video) O 4Medical Innovations Ostrava s Jakubem Schůrkem, členem představenstva PrimeCell Therapeutics

(3. 12. 2014, TV Relax Pohoda) V Ostravě se již brzy otevře centrum pro regenerativní medicínu. V jeho laboratořích bude probíhat výzkum a výroba léčivých přípravků s využitím lidských buněk. Objekt centra už stojí v areálu ostravské fakultní nemocnice. Do budoucna budou laboratoře úzce spolupracovat s klinickými pracovišti nemocnice.

Read more >>

3 / 12 / 2014Vědci zveřejnili průběžná data ze studie léčby autismu kmenovými buňkami z vlastní pupečníkové krve

Vědci zveřejnili průběžná data ze studie léčby autismu kmenovými buňkami z vlastní pupečníkové krve

Americká společnost Cord Blood Registry oznámila, že Dr. Michael G. Chez, vedoucí výzkumník a ředitel dětské neurologie v Sutterově neurologickém institutu v Kalifornii, USA, zveřejnil průběžná data studie o bezpečnosti kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve při léčbě autismu. Jedná se historicky o první studii zabývající se léčbou autismu s využitím kmenových buněk z vlastní pupečníkové krve, která je registrovaná u americké FDA (U.S. Food and Drug Administration).

Read more >>

1 / 12 / 2014(Video) 4Medical Innovations Ostrava se otevřelo veřejnosti

(Video) 4Medical Innovations Ostrava se otevřelo veřejnosti

(30. 11. 2014, TV Polar) Nové biomedicínské centrum pro regenerativní medicínu se v Ostravě otevřelo veřejnosti. Lidé tak dostali jedinečnou příležitost prohlédnout si laboratorní prostory, které budou sloužit vysoce kvalifikovaným odborníkům k vývoji a výrobě léčivých přípravků využívajících lidské buňky.

Read more >>

28 / 11 / 2014Cévy ze zkumavky

Cévy ze zkumavky

(Pražská technika, 5/2014) V rámci aplikovaného výzkumu projektu Technologické agentury ČR spojili síly vědci z Národního centra tkání a buněk, a.s. v Brně, Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a Fyziologického ústavu AV ČR na vývoji cévní náhrady o malém průměru. Zajímavý je materiál, který používají jako základ. Zjednodušeně řečeno se pokouší chemicky upravit dostupné pletené cévní protézy a prasečí cévy. Tyto chemicky upravené nosiče osazují endotelovými a kmenovými buňkami z kostní dřeně pacienta, aby se dokázaly chovat jako zcela zdravé cévy. Díky tomu vzniká cévní protéza přesně na míru pacienta.

Read more >>