<< zpět na seznam
3D tisk proniká do nových oblastí. Firmy chtějí tisknout kůži a lidské orgány

3D tisk proniká do nových oblastí. Firmy chtějí tisknout kůži a lidské orgány

Zatím se chystají využít biologický tisk hlavně velké firmy vyrábějící kosmetiku nebo přípravky pro domácnost. Musí totiž testovat jejich nezávadnost pro lidi. To je nákladné, a navíc stále problematičtější. Ochránci zvířat totiž brání možnosti odzkoušet některé látky na zvířatech a pokusy na lidech jsou považovány za neetické.

Jako poslední z velkých firem se do snahy o využití 3D tisku, kde je trojrozměrný předmět vytvářen většinou nanášením jednotlivých vrstev materiálu, zapojila tento týden nadnárodní společnost Procter & Gamble. Podle listu Financial Times chce vypsat v Singapuru ve spolupráci s tamní univerzitou grant na 3D biotisk, který by byl využitelný pro její podnikání.

Zřejmě půjde hlavně o tisk lidských tkání, na nichž se dá zkoušet nezávadnost kosmetiky a dalších výrobků. V této oblasti totiž technologie v posledních letech výrazně pokročila.

Zatímco dříve − a v některých případech dosud − se na 3D tiskárnách či ručně vytvářela zvlášť jakási opěrná konstrukce, na které pak rostly příslušné lidské buňky, nyní se využívá jako podpory speciálního gelu. Tkáň se tiskne z gelu a buněk na 3D tiskárně současně a gelová opora se pak odstraní nebo je částečně pohlcena rostoucími buňkami.

Orgány za dvacet let

Procter & Gamble není jediná firma, jež chce využít podobné technologie. Tento měsíc francouzská společnost L'Oréal oznámila, že spolupracuje s americkou firmou Organovo na vývoji umělé kůže pro testování různých výrobků.

L'Oréal už nyní využívá k testům místo zvířat lidskou kůži, jež vyrostla v laboratoři. Firma získává "odpadky" z operací plastické chirurgie, tedy malé kousky kůže. Buňky z nich pak ve svých laboratořích rozmnožuje. Vypěstování jednoho čtverečního centimetru umělé kůže trvá týden a výsledný vzorek nemá zcela stejné vlastnosti jako opravdová pokožka. Podle agentury Bloomberg takto loni laboratoře L'Oréalu vyrobily pět metrů čtverečních "kůže".

Využít 3D tisku Organova, kdy se postupně vrství buňky možná v budoucnu i různých typů, by mělo celý proces výrazně zjednodušit a zrychlit. Výsledný produkt by se měl také více podobat přírodní lidské kůži. Podobnou kůži využitelnou při léčbě se pokouší vyrobit tiskem několik amerických univerzit, ale Organovo už má částečně vyzkoušenou technologii. Z tiskové zprávy, kterou L'Oréal a Organovo vydaly, se navíc dá vyvodit, že jim jde o postavení automatizované linky či továrny na lidskou kůži.

Organovo zatím vyrábí především "lidské orgány" využitelné pro testy léků. Farmaceutickým společnostem i univerzitním laboratořím nabízí jaterní tkáň vyrobenou 3D tiskem. Dají se na ní testovat léky nebo zkoumat působení toxických látek na člověka. Příští rok chce firma začít vyrábět ledvinovou tkáň a postupně přejít na prostředky využitelné při léčbě lidí.

Možnost tisknout například transplantovatelné lidské orgány je ovšem zatím dost vzdálená. Optimisté odhadují, že zhruba 20 let. Ještě dál je teoreticky možný tisk částečně funkčních končetin. Problémem je ovšem jak spojení různých typů buněk v jednom orgánu, tak výroba a odstranění nosné konstrukce, na níž orgán dorůstá do finálního tvaru.

Zatím nejnadějnější je využití tisknutelných tkání pro léčbu některých chorob a úrazů. Uvažuje se i o nápravě přerušených nervů. Týmu ze Swansea University ve Velké Británii se už podařilo vyrobit transplantovatelné lidské kosti.

Národní Centrum Tkání a Buněk a.s.

Palachovo náměstí 726/2
625 00 Brno
Česká republika
 
Napište nám:  info@natic.cz
Odběr pupečníkové krve: pupecnikova.krev@natic.cz
Kontakt pro pacienty: info.pacienti@natic.cz 
Tel.: +420 511 180 702

Zůstaňte s námi v kontaktu

© 2018 Národní Centrum Tkání a Buněk a.s. Všechna práva rezervována. Podmínky používání (Terms of Use).
Zásady ochrany osobních údajů (GDPR).