Jaké buňky jsou v pupečníkové krvi

Pupečníková krev představuje bohatou směs různých typů kmenových buněk, kterých je zde více, než v jakékoliv jiné tkáni. Kmenové buňky mají schopnost vyvinout se do různých typů zralých, specializovaných buněk, které tvoří různé tkáně a orgány organismu. Uvádí se, že v organismu dospělého člověka existuje přibližně 220 typů zralých, specializovaných buněk.

Univerzální kmenovou buňkou, ze které se vyvine celý organismus, je lidské oplodněné vajíčko. Je také všeobecně známé, že ještě několik desítek buněk vzniklých dělením vajíčka má stejné schopnosti, důkazem jsou jednovaječná dvojčata. Postupně ve vyvíjejícím se plodu vznikají další a další kmenové buňky, většina z nich už není takto univerzálních, ale stále mají schopnost vývoje do řady tkání a orgánů. Kmenové buňky jsou samozřejmě i v organismu dospělého jedince, protože je během života nezbytné doplňovat zralé buňky, které postupně odumírají nebo jsou poškozené. Organismus takto stále doplňuje (regeneruje) svoje tkáně, např. kůži, sliznice, kosti, krvinky, ale také buňky nervové, jaterní, buňky chrupavek, buňky cévní atd. Různé kmenové buňky se během života šíří v organismu zejména krví, což zaručuje, že se dostanou na místa, kde je regenerace nejvíce potřebná, například po úrazu, operaci apod.

Podobně se nachází kmenové buňky v krvi plodu a později novorozence, přičemž tyto kmenové buňky mají ve srovnání s dospělým organismem podstatně lepší schopnost množení a přeměny v různé typy specializovaných buněk. Pupečníková krev je krví novorozence a proto obsahuje stejné kmenové buňky a ve stejném (velmi vysokém) množství.

V pupečníkové krvi se nachází kmenové buňky krvetvorné (obnova kostní dřeně a imunity), mezenchymální (obnova kostí, chrupavek, vaziva, svalů, tukové tkáně, nervové tkáně), endoteliální (obnova a tvorba cév). V pupečníkové krvi jsou však také přítomny velmi primitivní kmenové buňky, které se v dospělém organismu nenacházejí a které si uchovávají schopnost přeměny prakticky do jakékoli tkáně. Tyto buňky se označují zkratkou USSC, která znamená neomezené kmenové buňky pupečníkové krve. Podobně se v pupečníkové krvi nachází i buňky, které mají vlastnosti téměř shodné s buňkami nacházejícími se v lidských zárodcích (embrya, odtud embryonální kmenové buňky). Zásadní rozdíl je především v tom, že pupečníková krev je velmi snadno dosažitelný zdroj buněk, kdežto získávání buněk z lidských embryí je obtížné a do značné míry i neetické a proto také v řadě zemí zakázané.

<< zpět na seznam

Národní Centrum Tkání a Buněk a.s.

Palachovo náměstí 726/2
625 00 Brno
Česká republika
 
Napište nám:  info@natic.cz
Odběr pupečníkové krve: pupecnikova.krev@natic.cz
Kontakt pro pacienty: info.pacienti@natic.cz 
Tel.: +420 511 180 702

Zůstaňte s námi v kontaktu

© Národní Centrum Tkání a Buněk a.s. /All rights reserved/ privacy policy / terms of use