Transplantace pupečníkové krve

Transplantace pupečníkové krve je jedním z typů transplantace krvetvorné tkáně. Cílem této léčebné metody je nahradit krvetvorbu příjemce, která je postižená leukemií nebo jiným maligním onemocněním kostní dřeně, případně je poškozená nebo nefunkční z jiných příčin.

Pro léčbu leukemií a podobných onemocnění hraje zásadní roli imunita dárce, která je transplantována spolu s krvetvorbou a která způsobuje tzv. reakci štěpu proti leukemii (nádoru). Z důvodu chybějící reakce štěpu proti leukemii se pro léčbu těchto onemocnění nehodí vlastní pupečníková krev pacienta. Vlastní pupečníková krev se k transplantaci hodí pouze v případě, že krvetvorba je postižená druhotně, například vysokodávkovanou chemoterapií pro jiný nádor. Takto již byla ve světě použita při léčbě retinoblastomu, meduloblastomu a neuroblastomu, ale jen u malých dětí z důvodu omezeného počtu buněk v pupečníkové krvi.

Pupečníková krev dárců se používá k transplantacím již více než 20 let.  Za tuto dobu podstoupilo transplantaci pupečníkové krve přibližně 30 tisíc příjemců. Pupečníková krev je sice na jedné straně bohatým zdrojem krvetvorných kmenových buněk, na druhé straně je jejich celkový počet v porovnání s jinými transplantáty krvetvorných buněk malý. Proto může být bezpečně použita u menších dětí, jinak nedojde k obnově krvetvorby a zůstává tak alternativním zdrojem krvetvorných kmenových buněk pro případ, že není nalezen vhodný dárce v rodině nebo v registru.

<< zpět

Národní Centrum Tkání a Buněk a.s.

Palachovo náměstí 726/2
625 00 Brno
Česká republika
 
Napište nám:  info@natic.cz
Odběr pupečníkové krve: pupecnikova.krev@natic.cz
Kontakt pro pacienty: info.pacienti@natic.cz 
Tel.: +420 511 180 702

Zůstaňte s námi v kontaktu

© Národní Centrum Tkání a Buněk a.s. /All rights reserved/ privacy policy / terms of use